Stieg Larsson

Stieg Larsson (właściwie Karl Stig-Erland Larsson ) – szwedzki pisarz i dziennikarz, autor bestsellerowej trylogii Millenium. Urodzony 15 sierpnia 1954 r. w Skelleftehamm, zmarł 9 listopada 2004 r. w Sztokholmie na atak serca. Specjalizował się w pisaniu powieści kryminalnych i publicystyce. W centrum jego zainteresowań znajdowały się ekstremizm i rasizm. Opowiadał się za lewicą, popierał antyrasistowskie i antynazistowskie ruchy.

Wczesne lata dzieciństwa spędził u dziadków, ponieważ jego rodzice ledwo wiązali koniec z końcem. Ogromny wpływ miał na niego jego dziadek – zagorzały antyfaszysta, głoszący antysemickie poglądy, za które został internowany podczas II wojny światowej do obozu. Po jego śmierci 9-letni Larsson wrócił do domu rodzinnego. Na swoje 12. urodziny otrzymał maszynę do pisania i być może wtedy zrodziła się jego pasja do pisania. W wieku 18 lat poznał swoją przyszłą partnerkę Evę Gabrielsson.

Ogromnie interesował się literaturą science-fiction i nawet przez pewien czas pełnił funkcję prezesa jednego z klubów zrzeszających fanów tego gatunku. Po odbyciu służby wojskowej zaczął podróżować. Odwiedził m.in. Afrykę i Algierię. Był redaktorem naczelnym, „Fjärde internationalen”, pracował na poczcie, projektował grafiki w agencji prasowej TT i właśnie z tą firmą związał się na najbliższe 22 lata. W obszarze jego zainteresowań znajdowała się skrajna prawica. Efektem przeprowadzonych przez niego badań jest książka pt. Extremhögern, którą napisał wraz z Anną-Leną Lodenius.

Rozgłos przyniosła mu trylogia Millenium, której pierwsza część została wydana po jego śmierci. Powieści wchodzące w skład sagi stały się bestsellerami w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce. Warto dodać, że trylogia została zekranizowana. Stworzono również na jej podstawie miniserial.