Kroniki Bane’a

Cassandra Clare jest autorką znanego i popularnego cyklu „Dary Anioła”. Posiadający jedną ekranizację oraz zapowiedzi powstania serialu stał się niezaprzeczalnie bestsellerem na skalę światową. Kolejną swoją publikację dzieli z Maureen Johnson, Sarah Rees Brennan w powieści fantasy „Kroniki Bane’a”. Książka również cieszy się sporym zainteresowaniem, więc postanowiliśmy napisać o niej kilka słów.

Niesamowity świat wykreowany w serii sześciu książek opowiadających o losach mieszkańców świata podziemnego i nefilim tym razem możemy zobaczyć oczami znanego nam już czarownika, Magnusa Bane’a. Jego życie, niewątpliwie barwne niczym ukochane przez niego krzykliwe stroje, przez cały czas skrywało tajemnicę, a z każdą kolejną częścią „Darów Anioła” znaków zapytania co do jego osoby tylko przybywało.

Książka spodoba się zarówno dotychczasowym amatorom twórczości Cassandry Clare jak i jej zupełnie nowym fanom. Rzucając nowe światło na poznane wcześniej wydarzenia jednocześnie tworzy osobną, ale równie wciągającą historię. Wielkim “plusem” pomysłu autorek jest to, że lektura nie udziela odpowiedzi na wszystkie pytanie rodzące się wokół postaci głównego bohatera, co wystarcza na zaspokojenie ciekawości czytelników i jednocześnie nie odbiera powieści niepowtarzalnego charakteru.
Wydawać by się mogło, że tego typu literatura nie jest zbyt pouczająca. Wampiry, wilkołaki, nefilim i demony toczące swoje spory kojarzą się raczej negatywnie, niemniej jednak dużym zaskoczeniem jest głębia przemyśleń oraz melancholia przepełniająca świat nieśmiertelnego czarownika, który poniósł w swoim życiu mnóstwo strat. Bez wątpienia klimat książki jest dość „ciężki”, ale przedstawionym w niepowtarzalny sposób.

Serdecznie polecam tę publikację fanom bajkowych i przerażających stworzeń oraz amatorom literatury fantasy w bardzo dobrym wydaniu.