Druk cyfrowy i jego zalety

Druk cyfrowy

W dobie wszechobecnych komputerów, tabletów i smartfonów druk cyfrowy jest całkowicie powszechny – od momentu wynalezienia druku przeszliśmy bardzo długą drogę do obecnych czasów, w których możemy bez problemu zmaterializować plik, który, bardzo niewielki, mieści się na naszym komputerze czy jednym z posiadanych przez nas nośników. Druk cyfrowy charakteryzuje się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim, materiał którego będziemy używać do wydruków cyfrowych, jest dostarczony do urządzenia drukującego w formie danych komputerowych, czyli niewielkiego pliku. Dzięki tej formie zapisu nie ma żadnych przeszkód, by wydrukować plik bezpośrednio lub przy zastosowaniu pośredniego nośnika. Pliki cyfrowe są bardzo plastyczne – w dowolnym momencie możemy go edytować i zmieniać, nawet każdą kolejną odbitkę jesteśmy w stanie zmienić. Druk cyfrowy charakteryzuje się także tym, że urządzenie, za pomocą którego drukujemy nasz produkt nie posiada jak inne narzędzia drukarskie formy drukowej. Jej rolę pełni sam zapis cyfrowy. Jeśli chodzi natomiast o obraz drukowy, to jest on tworzony w cyfrowej maszynie drukarskiej i to od razu, całkiem bezpośrednio w miejscu, z którego rozpoczyna się druk. Każdy z nas przyzwyczaił się już do takiej formy druku tak bardzo, że powoli zapominamy o tym, że istniały i nadal istnieją inne formy druku.

Każda z metod drukowania, czy ta nowoczesna czy odrobinę starsza ma swoje wady i zalety – tak jest także w przypadku druku cyfrowego. I chociaż ma on znacznie więcej zalet, to znajdą się także cechy nie do końca korzystne.

Do zalet druku cyfrowego na pewno należy realizacja wszelkich wydruków od razu, natychmiast – maszyna drukująca bardzo krótko przygotowuje się do pracy i może to robić podczas drukowania innych plików. Druk cyfrowy ma to do siebie, że może być drukowany na wielu podłożach i w wielu gramaturach – oczywiście są pewne ograniczenia, ale jest on bardzo plastyczną metodą druku. Wydrukowane za pomocą tej formy druku treści charakteryzuje bardzo wysoka jakość – znacznie wyższa niż ze zwykłej drukarki, bardzo zbliżona do offsetu.

Druk cyfrowy jest również szybki – jego prędkość jest znacznie większa niż w drukarkach komputerowych w naszych domach, chociaż i tutaj offset nie ma sobie równych – pracujące w technice elektrofotograficznej maszyny są w stanie wydrukować od kilku do nawet 200 stron A4 w ciągu minuty. Ta forma druku jest też tania, głównie dzięki temu, że nie jest potrzebne przygotowanie formy drukowej – to cenna zaleta zwłaszcza przy niewielkich nakładach, sprawia ona że pierwsza odbitka może zostać uzyskana w bardzo krótkim czasie. Unikamy także druków próbnych, co również obniża koszty – już pierwsza wydrukowana odbitka jest pełnowartościową odbitką nakładową. Ważną cechą druku cyfrowego jest fakt, że wydruk jednej kopii oraz wydruk jednej kopii w dużym nakładzie mają taką samą cenę, różnią się za to ich ceny rynkowe – bierze się pod uwagę zwłaszcza fazę przygotowawczą, czyli obróbkę komputerową. Różnica nie jest jednak duża – znacznie mniejsza niż w przypadku druku offsetowego. To nie wszystkie zalety druku cyfrowego – ale musimy wiedzieć, że na pewno jest on warty uwagi.